Badanie nasienia na czym polega

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest głównym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wynikają z znaczeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

oprogramowanie dla małych firmOferta - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Jak powinno zrobić się badanie?Badanie to powinno się zrealizować w sezonie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je dokonać też po innego rodzaju urazach w strefie krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do badania muszą zostać wykonane pewne standardy. Negatywnie na skutek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać przyjęta w momencie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a jeszcze nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna też zostać złożona w idealni rodzaj.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich witalność i ruchliwość). Dodatkowo znajduje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem proponowane są i inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn obraca się także różnego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszystkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić więcej wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest więc tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono pomoc odnoszenia się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga istnieć ich tak bardzo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są i nowego typie infekcje. W projekcie ich wykluczenia budowane są badania mikrobiologiczne.