Budowa pompy beczki asenizacyjnej

Pompa to styl maszyny roboczej, w jakiej energia silnika napędowego dokonuje się na przenoszenie cieczy z rządu niższego na ogromniejszy. Poprzedniczką pomp wirowych, jakie szukają wykorzystanie w technice, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok przenoszący się ruchem posuwisto zwrotnym w cylindrze. Typowa pompa wykonana jest przede wszystkim z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I chociaż wyróżnia się niewielką wydajnością oraz godzi się z czystymi kosztami eksploatacyjnymi, wtedy jest wielkie możliwości tłoczenia cieczy o dużo istotnej lepkości, jak też cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do zalet takich pomp można również zaliczyć efektywniejsze wykorzystanie energii, płynące z długich szansie zmian obciążeń, oraz stała wydajność (pracuje 24h na dzień) i minus konieczności zalewania (wykonują na "sucho").

Takie pompy doskonale sprawdzają się między innymi w systemach odwadniania igłofiltrami, jakie są obecnie często traktowane jako forma obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest teraz planowane już na momencie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest takim systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania w kierunku odwadniania terenu stale żyje także wymaga wykorzystywania pomp o największej klas, co skutecznie chroni i zabezpiecza przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w obecnym, jakiej pompy będziemy potrzebować, by w sumy świadomie zdecydować się albo na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.