D pada mikroskop

Urządzenia, dzięki jakim można obejrzeć bardzo niskie elementy, przyjrzeć się subtelnym detalom, często niewidocznych gołym okiem, nazywamy mikroskopami. Pierwsze mikroskopy optyczne dawały stosunkowo niskie, bo zaledwie dziesięciokrotne, powiększenie. I a nie zdobyły większego uznania, jako narzędzie badawcze.

http://www.comarch-polkas.pl/comarch-erp-xl-cdn/modul-finanse-i-ksiegowosc-comarch-erp-xl/Moduł Finanse i księgowość - Comarch ERP XL - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Współczesna nauka, technologia poczyniła ogromny postęp w strefie mikroskopii i wykonała, że właśnie bardzo znanym stało się czerpanie z mikroskopów w wielu dziedzinach. Mamy mikroskopy warsztatowe, polaryzacyjne, optyczne, holograficzne, operacyjne, fluorescencyjne, elektronowe także znacznie nowych. Specjalny rodzaj mikroskopów znalazł wykorzystanie w laboratoriach medycznych i logicznych. Stanowią wtedy mikroskopy laboratoryjne, specjalnie skonstruowane do funkcji w trudnym polu z obiektywem o powiększeniu 100 razy. Ich głowica umożliwia dołączenie kamery czy aparatu cyfrowego, dzięki którym można archiwizować zwolnienia z badań. Znalazły wykorzystanie w dydaktyce, w książkach laboratoryjnych i wiedzy. Wszędzie tam, gdzie koniczne są obserwacje próbek przy powiększeniach od minimum 40 razy. Stosuje się ich w medycynie, biologii, technice. Dzięki zastosowaniu mikroskopów laboratoryjnych możemy wykonać dokładną analizę moczu, która pozwoli na wykrycie krwinek, grzybów, kryształów czy bakterii, wyglądających na prawdziwe stany chorobowe. Zajmuje się je do badań histopatologicznych, w onkologii, hematologii. Weterynaria jest dzięki mikroskopom laboratoryjnym o wiele lepsza w niesieniu pomocy zwierzętom. Mikroskopy są stosowane do poszukiwania wody, w kryminalistyce do badania mikrośladów a jeszcze do wykrywania trucizny, jubilerstwie do wykrywania fałszywych wyrobów, czy określania cenie produktów, w restauracji zabytków, ochronie środowiska do analizy stanu ekologicznego mocy i jezior, w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, włókienniczym. W elektronice mikroskopy pomagają obserwować elementy elektroniczne, lokalizować zwarcia czy pęknięcia ścieżek. Łatwo nie ma dziedziny, jaka umiała się obyć bez mikroskopu laboratoryjnego.