Oswietlenie awaryjne okablowanie

Systemy oświetlenia awaryjnego mają znacznie kluczową działalność w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, a nawet może zostać zagrożone ich działanie. W okresie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zakończą się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w obecnych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal absolutnie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na nowe typy, ale zadaniem każdego z nich jest zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez określony czas po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie ale w sektorze lecz jednocześnie w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w okresie normalnej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do punktu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw ma niestety pewne cechy, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system możliwy do użytkowania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można i użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło robić wiele godzin, ale energię będzie można też oddać do indywidualnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.