Seksoholizm icd 10

Seksoholizm to uzależnienie od seksu - choroba, przejawiająca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: "stan patologicznego nasilenia erotycznych zainteresowań i energii fizycznej, w jaki te sprawy panują nad innymi, mając o sensie życia". Ukazuje się na dalekie rodzaje - licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z wskazówki na występującą w tych latach swobodę seksualną, rodzaj mody i przyzwolenia na różne zachowania seksualne problem pewno żyć bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się spośród tym przedmiotem trafia na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle poszukuje nowych doznań seksualnych - w oryginalnych konfiguracjach i organizacjach. Seksoholik wtedy nie koniecznie stereotypowy macho, choć taki obraz jawi się w głowach dużo osób. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych zachowań leży stała chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to roli bardzo niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest sposobem na podniesienie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak strach i stres.

Do rozwoju grypy mogą przyczynić się również wzorce wyniesione z domu rodzinnego - bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, która zajmuje zgubny nacisk na inne sfery bycia osoby uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą wywołać do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii. Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię - niekiedy długotrwałą. Obiektem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak by akt seksualny nie był tylko materiałem do spełnienia atawistycznego popędu, ale i zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.