Wybuch metanu kwk wujek

Górnictwo w własnym kraju jest najkorzystniejsze na pełnym świecie, a jeszcze mimo metanowych pokładów węgla najbezpieczniejszym. Bezpieczeństwo dokonano przez użycie różnorodnych metody oraz zabezpieczeń, dzięki którym minimalizujemy możliwość zapalenia się czy wybuchu metanu.

Chcąc uniknąć wybuchu metanu, minimalizujemy występowanie czynników go kierujących, których powstawanie możemy ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Na dole kopalni czyli do granicy czy do przodka wymaga być spowodowany prąd zasilający kombajny i przenośniki transportujące urobek. To dzisiaj na zysk wytworzenia się iskrzenia uszkodzonych kabli, czy wytworzenie się łuku elektrycznego, podchodzi do zapalenia i wybuchu metanu. Stąd jeszcze we jakichkolwiek urządzeniach elektrycznych podawana jest świadoma ochrona przeciwwybuchowa (explosion protection). Dzięki takiej ochronie stosowanej w niniejszych wszelkich urządzeniach oraz organizacjach minimalizujemy przedostanie się potencjału elektrycznego do miejsca metanowego dzięki czemu w razie awarii nie dołączy do tragedii. Górnicy elektrycy robiący na dole kopalni są specjalnie szkoleni z zakresu ochrony przeciwwybuchowej i ognioszczelności tak, żebym umieli oni bezpiecznie dla siebie oraz różnych pracowników dołowych prowadzić domową działalność. Każdy elektryk dołowy raz na pięć lat musi brać wkład w takim szkoleniu zakończonym egzaminem, dzięki dlaczego jego myśl zostanie odświeżona oraz nauczy się z oryginalnymi wzorami oraz systemami osiągnięci ognioszczelności i przeciwwybuchowości.
Ochrona przeciwwybuchowa i ognioszczelność jest dlatego istotnym elementem branym na jakiejś kopalni, dzięki czemu minimalizowane jest zagrożenie wybuchem metanu.