Wychowanie dzieci po rozwodzie

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w którym powraca do ograniczenia ilości czerwonych krwinek. Są inne przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie zdrowego człowieka: że żyć dana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów lub jeszcze w klubie ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie zatem istnieje właściwie często spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Jednak w sukcesu kobiet przy okazji definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości naturze a jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest to zjawiskiem zupełnie normalnym. W terminie ciąży to mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy przylega do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zmienia to przecież faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej mamy mogą wywołać do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W początkowym kwartale ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W kolejnym kwartale może wywołać do stworzenia wad rodzonych, i w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i wartości odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w punkcie wydarzenia w ciążę. Leczenie anemii zależy od jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której warunkiem był niedobór żelaza, jest wciąż leczona doustnymi środkami poprawiającymi jego liczba. Bardzo rzadko dopasowuje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi zatem zawsze droga o wiele silniejsza niż w sukcesie przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy konieczna będzie wyjątkowo transfuzja krwi – dzieje się tak często w formach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej wyrazami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z sławą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli więc, będąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może doprowadzić do dużych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.